Dziennikarz, kto to?
Praca i zawód dziennikarza wiąże się z rozbudowaną definicją. Jest to osoba, która zbiera materiał na wybrany przez siebie lub zadany przez kogoś temat. Następnym etapem, w którym bierze udział jest zaprezentowanie zebranego materiału. Do tego celu wykorzystywane są środki masowego przekazu, za pośrednictwem których komunikuje się ze społeczeństwem. Do środków masowego przekazu zalicza się: radio, telewizję, internet, gazety, ale również film czy książkę.
Jak wspomniano, dziennikarz przekazuje zebrane informacje na dany temat. Zgodnie z obowiązującą etyką dziennikarską zdobytą wiedzę powinien przekazać w sposób:
- rzetelny,
- bezstronny,
- przedstawiający różne opinie.
Dziennikarzy można podzielić według specjalizacji, w której pracują. W ten sposób można wyróżnić:
- reportera, który zajmuje się bieżącymi sprawami emitowanymi dość szybko w telewizji i radiu, bardzo często w formie relacji bezpośredniej;
- korespondenta, czyli osobę relacjonującą wydarzenia z zagranicy w formie relacji bezpośredniej, reportaży czy artykułów;
- felietonistę będącego twórcą felietonów stanowiących stały element w prasie, który porusza ściśle określony temat;
- prezenter to osoba prowadząca, ale i zapowiadająca program telewizyjny przygotowany przez szerokie grono innych dziennikarzy (reporterów i korespondentów);
- komentator zajmuje się relacją wydarzeń na żywo, w których bierze udział – najczęściej ma to miejsce podczas wydarzeń sportowych.
Praca jako dziennikarz
Oferty pracy skierowane do dziennikarzy zawierają propozycję współpracy opartej na podstawie umowy o pracę, ale również samozatrudnienia. Jest to bardzo popularne rozwiązanie. Wpływa to również na fakt, że praca dziennikarza uznawana jest za wolny zawód. Drugim powodem jest efekt pracy dziennikarza, który jest traktowany jako rodzaj twórczości artystycznej, określany jako artystyczna i literacka działalność twórcza.
Nową pracę dziennikarz może poszukiwać na wiele sposobów, jednak do najbardziej efektywnych można zaliczyć: własne poszukiwania, śledzenie stron internetowych wybranych środków przekazu oraz przeglądanie takich stron internetowych jak Pracuj.pl, gdzie można znaleźć liczne oferty pracy w zawodzie dziennikarza i innych.
Artykuł sponsorowany