Planowanie
Stres związany z brakiem czasu na wykonanie odpowiednich zadań można zlikwidować w prosty sposób. Wystarczy 10 minut każdego dnia, aby przygotować swój dzienny plan działania. W tym celu należy rozpisać wymagające wykonania zadania w kolejności od tych najbardziej pilnych. Postarajmy się przeplatać prace cięższe z tymi lżejszymi. Rozplanujmy również przerwy. Praca bez nich będzie coraz mniej efektywna. W ten sposób nic ważnego nie umknie naszej uwadze.
Pomocna dłoń
Nie wstydźmy się prosić o pomoc. Jeśli pracujemy bardzo intensywnie, a mimo tego nie wyrabiamy się ze swoimi obowiązkami, to powinniśmy zgłosić to przełożonemu. Takie rozwiązanie jest o wiele lepsze niż opóźnienia lub kończące się przykrymi konsekwencjami niezakończone na czas zadania.
Obowiązkiem każdego szefa jest takie dobranie i obłożenie pracą podwładnych, aby każdy z nich posiadał zakres obowiązków dopasowany do swojego stanowiska i czasu pracy. Być może rozdzieli on nasze zadania na inne osoby, zatrudni dodatkowego pracownika, przyjmie kogoś na staż lub praktykę, a tym samym odciąży nas z części obowiązków.
Aktywność fizyczna
Sport jest lekarstwem na każdy stres. Nie masz czasu na siłownię lub aerobik? Nie szkodzi, rozważ dojazd do pracy rowerem. Jeśli masz bliżej, idź do niej na pieszo. Wystarczy, że zrobisz to 2-3 razy w tygodniu.
Wysiłek fizyczny wpływa na rozluźnienie mięśni, poprawia krążenie i sprawia, że przestajemy myśleć o problemach. Ćwicząc, zyskujemy nową lepszą sylwetkę, co z pewnością poprawi nam nastrój. Dodatkowo unikniemy stresującego stania w korkach.
Zmiana stanowiska lub zakresu obowiązków
Szukając zatrudnienia, zapewne nie zastanawialiśmy się nad tym, czy będzie ona stresująca. Przeglądając oferty pracy, nie znajdziemy nigdzie wzmianki o stresie. Niestety rzeczywistość okazuje się inna. Praktycznie każda praca wiąże się ze stresem i to od nas zależy, w jakim stopniu sobie z nim poradzimy.
Nadmiar obowiązków, ciągły brak czasu to wystarczające powody do tego, aby pomyśleć o zmianie stanowiska. Może niższa pensja okaże się wystarczającą. Mniej obowiązków, to mniej stresu i więcej czasu na skupienie się na swoich zadaniach.
Hobby
Praca nie może stanowić całego naszego życia. Postarajmy się znaleźć coś, co pozwoli oderwać od niej myśli, choć na jakiś czas. Dobrym pomysłem jest znalezienie hobby. Może to być gotowanie, czytanie książek, nauka języka obcego, jazda konna, opieka nad psem, hodowanie roślin lub kwiatów. Pomysłów jest wiele. Pozwólmy na to, aby hobby stało się czynnością niwelującą stres. Przygotujmy się do niego i rozwijajmy w danym kierunku.
Dobrym pomysłem jest znalezienie osób, które będą miały podobne zainteresowania do naszych. W tym celu warto porozmawiać z kolegami z pracy, zajrzeć na forum lub poszukać w miejscowym ośrodku kultury.
Artykuł Sponsorowany