Porozumienie w sprawie ratowania Odry

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Porozumienie ws. Odry

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Samorządy: "Musimy działać, żeby wyręczyć państwo"

2022-08-23 11:37

Czterech marszałków zachodnich województw, przez które przepływa Odra, podpisało porozumienie, które umożliwia wspólne działania dla ratowania drugiej największej rzeki w Polsce. Głównym założeniem programu jest współpraca samorządów z ekspertami zarówno w dziedzinie ekologii, jak i prawa.

W poniedziałek, 22 sierpnia, w Cigacicach nad Odrą przedstawiciele nadodrzańskich samorządów podpisali porozumienie w sprawie ratowania dotkniętej katastrofą ekologiczną Odry. Przygotowanie kompleksowego Programu Odbudowy Ekosystemu zadeklarowali Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz w imieniu Województwa Dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.

>>>Śmierć niemowlęcia w Starych Strączach. Matka usłyszała zarzuty

- To porozumienie jest tak naprawdę listem intencyjnym, który otwiera możliwości wspólnego działania, współpracy ponad podziałami politycznymi – podkreśliła marszałek Polak. - To jest porozumienie samorządowe. My samorządowcy w Polsce zachodniej nie mamy żadnych wątpliwości, że należy przede wszystkim współpracować z ekspertami - dodała.

Przy programie współpracować mieliby naukowcy z uniwersytetów: Zielonogórskiego, Opolskiego i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Do współpracy zaproszono również przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Nasza inicjatywa jest efektem tego, że wciąż widzimy niewystarczającą skalę działań rządowych – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Od kilku dni słyszymy bardzo złą, negatywną narrację, że w zasadzie to jest niewielka skala, niebezpieczeństwo ustało, że możemy odetchnąć z ulgą i życie wraca nad Odrę. - Musimy dziś działać, żeby niestety wyręczyć państwo - dodaje.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

- Traktujemy Odrę ponadregionalnie. Nie odwrócimy tego, co się wydarzyło, dlatego teraz patrzymy w przyszłość. Obecnie najistotniejsza jest dla nas wspólna praca nad tym, aby odbudować życie w Odrze i wokół Odry. Musimy opracować takie rozwiązania, żeby szybko reagować, gdy znów pojawi się zagrożenie – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Założenia Programu Odbudowy Ekosystemu Rzeki Odry to między innymi:

  • przygotowanie i wdrożenie wspólnego programu (z uwzględnieniem jego zapisów w dokumentach planistycznych i strategicznych)
  • powołanie międzyregionalnego zespołu eksperckiego, którego celem będzie diagnoza ekosystemów i wyznaczanie kierunków działania w zakresie poprawy stanu środowiska w Odrze,
  • monitoring stanu sytuacji ekologicznej na Odrze (w tym monitoring jakości wody powierzchniowej w ramach uczelni wyższych ze wszystkich czterech województw),
  • wsparcie przy szacowaniu szkód powstałych w wyniku katastrofy ekologicznej na Odrze,
  • analiza ustawy Prawo Wodne pod kątem funkcjonowania współpracy samorządów, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz innych służb państwowych.

Czytaj także: Złote algi zabiły ryby w Odrze? Są bardzo toksyczne! Minister Moskwa mówi o wynikach badań

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki