Lany poniedziałek, czyli śmigus-dyngus: Dlaczego polewamy się wodą? Sprawdź tradycję i zwyczaje

i

Autor: CC Unsplash.com Lany poniedziałek, czyli "śmigus-dyngus": Dlaczego polewamy się wodą? Sprawdź tradycję i zwyczaje

Lany poniedziałek, czyli "śmigus-dyngus": Dlaczego polewamy się wodą? Sprawdź tradycję i zwyczaje

2021-03-24 18:04

Lany poniedziałek, czyli popularny w Polsce "śmigus-dyngus". Od dawien dawna polewamy się tego dnia wodą. To okazja do sprawienia psikusa rodzinie, przyjaciołom czy sąsiadom. Zastanawialiście się, czemu w Poniedziałek Wielkanocny ludzie strzelają do siebie pistoletami na wodę? To bardzo stara tradycja! Wszystko co warto wiedzieć o lanym poniedziałku przeczytacie w tym artykule na se.pl.

Spis treści

  1. Lany poniedziałek, czyli "śmingus-dyngus": Dlaczego polewamy się wodą? Sprawdź tradycję i zwyczaje
  2. Lany poniedziałek i religia. Czy są ze sobą związane?

Lany poniedziałek, czyli "śmingus-dyngus": Dlaczego polewamy się wodą? Sprawdź tradycję i zwyczaje

Lany poniedziałek - skąd ta tradycja w Polsce? Dlaczego polewamy się wodą?

Poniedziałek Wielkanocny ma ogromne znaczenie dla chrześcijan. To drugi dzień najważniejszych dla nich Świąt w roku. Celebrować będziemy go 5 kwietnia. Oprócz istotnego znaczenia religijnego, w Polsce kojarzymy ten dzień z tzw. "lanym poniedziałkiem", nierzadko mówimy także "śmigus-dyngus". Dla wielu to świetna okazja do zrobienia psikusa sąsiadom lub bliskim. To bardzo stara tradycja. Pierwszy raz o słowiańskim zwyczaju wspomina w XIV wieku czeski kaznodzieja Konrad Waldhauser. W XV wieku zwyczaj pojawił się w Polsce, ale był uważany za mający "niechybnie grzeszny podtekst". Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Współcześnie skupiono się przede wszystkim na dobrym humorze i "atakowaniu" wodą znajomych.

Czytaj też: Życzenia wielkanocne 2021. Królują ŚMIESZNE WIERSZYKI i rymowanki. Oto przykładowe życzenia na Wielkanoc [Messenger, Whatsapp, SMS]

Lany poniedziałek i religia. Czy są ze sobą związane?

Czy Lany poniedziałek związany jest z Wielkanocą i zmartwychwstaniem Jezusa?

Chrześcijaństwo przejąwszy rodzimy zwyczaj powiązało go z oczyszczającą symboliką wody oraz upamiętnianiem rozpędzania gromadzących się tłumów w Wielki Poniedziałek rozmawiających o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Pamiętając, że chodzi o zabawę, warto znać zatem religijny kontekst. W Polsce zazwyczaj jest kojarzony przede wszystkim z robieniem psikusów rodzinie i znajomym. Służby co roku apelują o rozsądek, a w kwietniu 2021 roku na pewno nie będą się odbywać masowe imprezy, związane z oblewaniem się wodą.

Jeżeli zdecydujecie się na zabawę w gronie najbliższych, pamiętajcie o zasadach sanitarnych. W tym roku Wielkanoc wypada w dniach 4-5.04.2021. Wcześniej katolicy przygotowują się do Świąt w trakcie Wielkiego Tygodnia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele tradycyjnych zabaw odeszło w zapomnienie. Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku będziemy mogli wrócić do wielu z nich. 

QUIZ. Święta wielkanocne w pełni. Co o nich wiesz?
Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z:

Wielkanoc 2021 - wszystko o świętach

Koszyk wielkanocny. Co powinno się w nim znaleźć?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki