25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Badaniem poziomu hałasu w Lubuskiem zajmuje się Regionalny Wydział Monitorowania Środowiska.
A hałas może mieć negatywny wpływ na zdrowie, i chodzi nie tylko o słuch.
- Stałe narażenie na uciążliwości hałasowe powoduje problemy zdrowotne. To są problemy związane między innymi z układem nerwowym, z układem krążenia, zaburzenia rytmu serca, trudności z wyspaniem się, rozdrażnienie, poddenerwowanie. Hałas, od którego już mówimy o tym, że to zdrowie jest zagrożone, to jest 55 decybeli - mówi Przemysław Susek, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitorowania Środowiska w Zielonej Górze.
Na nadmierny hałas narażone są tylko niektóre części województwa. Określa się to, badając kilka czynników. To między innymi zakłady przemysłowe obecne na danym terenie, czy ruch komunikacyjny.
- Na tej podstawie powstaje mapa akustyczna, która zawiera na przykład obszar zagrożenia, ilość ludzi, która jest narażona na konkretne zagrożenie - dodaje Przemysław Susek.
A informacje o poziomie hałasu w województwie lubuskim znajdują się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w zakładce „monitoring”.