Rzeka Bóbr w Żaganiu przekroczyła stan alarmowy. Jest pilny apel policji

i

Autor: KPP Żagań/Policja

Niszczycielski żywioł

Powódź dotarła do Lubuskiego. Rośnie poziom wody w Nowogrodzie Bobrzańskim. "W cztery godziny podniósł się o 40 cm"

2024-09-18 16:58

Poziom wody na Bobrze w Nowogrodzie Bobrzańskim podniósł się o 40 centymetrów – poinformował w środę, 18 września, po południu dyrektor biura wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak. Trwa walka o Cieszów i zabezpieczanie wałów na Odrze. W wale w Żaganiu powstała dziura.

Rośnie poziom wody w Bobrze

W Nowogrodzie Bobrzańskim o godzinie 15:00 poziom wody wynosił 460 cm.

- W cztery godziny podniósł się o 40 cm – informuje Sławomir Pawlak. Na miejscu są wojsko, straż pożarna, mieszkańcy i służby gminne. Wszyscy układają worki z piaskiem i zabezpieczają wały przede wszystkim w okolicach Dobroszowa Wielkiego, Małego i Cieszowa.

Powódź w Lubuskiem

Ze względu na przesiąkanie wałów zamknięta została droga na docinku Cieszów – Krzywaniec. Objazdy wytyczono przez pobliskie miejscowości.

W Cieszowie około 20 mieszkańców dobrowolnie opuściło domostwa.

- Pozostali, około 40 osób, zadeklarowali opuszczenie domów, kiedy woda podejdzie pod ułożone worki – informuje Sławomir Pawlak.

W Żaganiu Bóbr osiągnął maksymalnie 750 cm. O godz. 15:00 woda opadła o 10 cm.

- Nie oznacza to jeszcze stabilnego opadania wody, dlatego w Żaganiu służby bez przerwy układają worki – podkreśla dyrektor biura wojewody. Dodaje, że szczególnie niebezpieczne są przeciekające wały.

W wale w Żaganiu powstała dziura. Burmistrz miasta Sławomir Kowal zadysponował na miejsce dźwig, który ma układać tak zwane big bagi do zatamowania wody - podał Pawlak.

Trwa zabezpieczanie wałów na Odrze w rejonie Czerwieńska. Szczególnie zagrożone są małe miejscowości - Wysokie, Będów i Bródki.

- Brakuje nam ludzi do napełniania worków piaskiem – powiedział radny z Czerwieńska Dominik Brzezicki.

W zabezpieczaniu wałów w woj. lubuskim pomagają żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pracują w Szprotawie, Małomicach, Żaganiu i w Krośnie Odrzańskim. Do Szprotawy i Małomic dostarczyli 150 tys. worków na piasek. Umacniają też wały przeciwpowodziowe. W Żaganiu wspierali ewakuację archiwum prokuratury rejonowej. W Krośnie Odrzańskim brygada realizowała prace zabezpieczające, w tym układanie worków z piaskiem oraz montaż nowoczesnego mobilnego systemu ochrony przeciwpowodziowej.

W działaniach bierze udział około 170 żołnierzy.

"Akcja trwa od samego początku kryzysu i będzie kontynuowana tak długo, jak będzie istniała potrzeba wsparcia lokalnych społeczności"

– poinformowało dowództwo brygady.

Sonda
Czy pomożesz jakoś ofiarom powodzi?
Widział, jak fala zabrała jego sąsiada z dachu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki