Fala kulminacyjna w Słubicach. Mobilizacja służb
W nocy z środy na czwartek (25-26 września) pik fali kulminacyjnej na Odrze dotarł do Słubic. W regionie rzeka przekraczała w czwartek rano stany alarmowe na siedmiu wodowskazach. Nie ma nowych, poważnych podtopień – poinformował w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.
- W nocy nie byliśmy zmuszeni do prowadzenia działań typowo ratowniczych związanych z sytuacją powodziową – powiedział mł. bryg. Kaniak.- Nie doszło do poważnych podtopień budynków, nie było także potrzeby ewakuacji ludzi. Skupiamy się na monitorowaniu stanu rzeki i wałów oraz ich umacnianiu w razie potrzeby. Sytuacja powodziowa w woj. lubuskim jest stabilna.
Mobilizacja służb jest jednak ogromna. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Słubicach przez całą dobę czuwają nad bezpieczeństwem mieszkańców w związku z zagrożeniem powodziowym. Poziom rzeki Odry powoli rośnie, dlatego tak istotne jest codzienne kontrolowanie wałów.
- W swoich działaniach są oni wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziałów Prewencji Policji z Krakowa oraz Straży Granicznej i Żandarmerii Wojskowej ze Szczecina - informuje st. asp. Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. - Funkcjonariusze codziennie sprawdzają, czy na terenach zagrożonych podtopieniami nie przebywają mieszkańcy, czy nie ma potrzeby udzielenia pomocy poszkodowanym. Mundurowi ostrzegają także osoby będące w pobliżu Odry o niebezpieczeństwie.
Wszystkie służby w gotowości
Funkcjonariusze przypominają, by dokładnie śledzić komunikaty, które pozwalają lepiej przygotować się na najbliższe dni. Nie tylko w dzień, ale również w nocy wszystkie służby są w gotowości, aby sytuacja powodziowa była pod kontrolą.
W mieście bezpieczeństwa strzegą policjanci. Są to zarówno patrole umundurowane, jak również kryminalne. Na bieżąco podczas posiedzeń w sztabie kryzysowym ustalane są kierunki działań wspólnie z samorządami oraz władzami państwowymi. Dzięki wspólnej współpracy okoliczne miejscowości, zagrożone przez powódź są dobrze zabezpieczone.
- Apelujemy do wszystkich mieszkańców, o zachowanie szczególnej ostrożności i prosimy, aby nie uprawiać turystyki powodziowej i nie zbliżać się do obiektów hydrotechnicznych oraz nie wchodzić na wały przeciwpowodziowe - podkreśla st. asp. Ewa Murmyło.