Wielkanoc 2022: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy, tradycja
Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu?
Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Jesteśmy przyzwyczajeni do święcenia koszyczków w Wielką Sobotę, choć w ostatnich latach z powodu pandemii koronawirusa, wiele się zmieniło. Zwykle szliśmy do kościoła i przekazywaliśmy koszyczki do poświęcenia kapłanowi, który odmawiał specjalną modlitwę. Przez koronawirusa wiele osób zdecydowało się jednak na święcenie pokarmów w domu. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? - przygotowaliśmy dla was treść modlitwy.
Jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Skąd wzięła się tradycja?
Tradycja święcenia pokarmów. Dlaczego chcemy poświęcić koszyczek?
Święcenie pokarmów to zwyczaj zwyczaj, który istnieje w Polsce od XIII wieku. Początkowo wierni święcili tylko chleb i jajka, które miały jednocześnie symbolizować dobrobyt, ale też upamiętnić męki i pokonanie śmierci przez Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych czasach, przed Wielkanocą wszyscy chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także ozdobione białymi serwetkami i przystrojone zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie.
Czytaj także: Święconka. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką? Te produkty muszą się w nim znaleźć! [LISTA]
Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu? Zobacz treść modlitwy
Treść modlitwy. Święcimy koszyczek wielkanocny, błogosławimy święconkę
Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:
- Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18) oraz - Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6, 31 ab.32b-33)
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:
Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja.
Wszyscy:
Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Ojciec rodziny:
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy:
Amen.
Przeczytaj także koniecznie: Święconka. Tego nie wkładaj do koszyczka ze święconką! Większość osób robi ten błąd, bo nie zna symboliki pokarmów wielkanocnych