Szukasz pierwszej pracy na wakacje? O tym musisz pamiętać!

i

Autor: pixabay.com

Szukasz pierwszej pracy na wakacje? O tym musisz pamiętać!

2022-06-10 9:39

Pierwsza praca na wakacje do doskonały sposób, by zarobić trochę pieniędzy przed zbliżającymi się studiami lub zdobyć doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości. Szukając ofert pracy, warto zwracać uwagę nie tylko na kwotę wynagrodzenia, ale także rodzaj umowy, dodatkowe obowiązki i profity oraz wiarygodność pracodawcy.

Wakacyjna praca z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Coraz więcej uczniów i studentów chce wykorzystać wakacje nie tylko na odpoczynek, ale również na podreperowanie swojego budżetu lub zdobycie doświadczenia, które może okazać się pomocne w przyszłym życiu zawodowym.

Najwięcej ofert pracy sezonowej zazwyczaj można znaleźć w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, a także w rolnictwie. W wakacje nie powinno być też trudno o pracę w handlu czy budownictwie. Osoby, którym zależy przede wszystkim na zarobku, mogą zatrudnić się m.in jako kelnerzy, hostessy, sprzedawcy czy roznosiciele ulotek. Bardziej ambitni, mogą poszukać wakacyjnych stażów, np. w firmach IT. Mniejsze niekiedy zarobki wynagrodzi im w tym przypadku zdobyte doświadczenie, które może zaprocentować w przyszłości.

Polecany artykuł:

Praca IT - gdzie szukać?

Rozpatrując oferty pracy, oprócz wskazanej w umowie stawki wynagrodzenia, należy brać też pod uwagę ewentualne dodatkowe profity. I tak np. kelnerki mogą liczyć na napiwki, których suma niekiedy może przewyższyć samą pensję.

Pracując w wakacje, można połączyć przyjemne z pożytecznym. W tym celu wystarczy np. poszukać pracy nad morzem. Pracując kilka godzin dziennie w hotelu lub restauracji, resztę czasu można poświęcić na wypoczynek na plaży. W takim przypadku, zawierając umowę warto zwrócić uwagę, czy pracodawca oferuje nam na swój koszt nocleg i wyżywienie. Może się bowiem okazać, że pieniądze, które zarobimy nie wystarczą na pokrycie naszych kosztów utrzymania i będziemy musieli do całego interesu jeszcze dołożyć.

Wybierając oferty pracy, warto zwrócić uwagę nie tylko na wysokość zarobków, ale też na wiarygodność pracodawcy. Żadna to bowiem przyjemność poświęcić wakacje na pracę, a później zostać oszukanym. Szczególnie istotne jest to w przypadku ofert pracy zamieszczanych w internecie. Zanim podpiszemy umowę, poszukajmy opinii i informacji o przyszłym pracodawcy, najlepiej od zatrudnionych u niego wcześniej pracowników. Ryzyko będzie mniejsze, jeśli poszukamy pracy za pośrednictwem agencji zatrudnienia lub bezpośrednio przez znajomych – wybór w takim przypadku może być jednak bardzo ograniczony.

Pierwsza umowa na wakacje będzie prawdopodobnie umową zleceniem lub umową o dzieło. Jeśli mamy status ucznia lub studenta i nie ukończyliśmy 26. roku życia od żadnej z tych umów nie powinny być pobierane dodatkowe składki – oznacza to, że kwota brutto na umowie, będzie kwotą jaką otrzymamy do ręki. Za każdym razem warto się jednak upewnić, jaką dokładnie umowę podpisujemy. I co najważniejsze – trzeba ją podpisać przez rozpoczęciem pracy. W przeciwnym razie może się bowiem okazać, że za wykonaną pracę dostaniemy mniej pieniędzy niż się umawialiśmy lub nie dostaniemy ich wcale.

Sonda
Zamierzasz pracować w wakacje?
Ile kosztuje ryba nad morzem? Pierwsza Zmiana VOX FM sprawdza aktualne ceny

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki