Od 2004 r. podatnicy mogą przekazywać 1 proc. podatku dochodowego na dowolne organizacje pożytku publicznego. Dla podatnika jest to przywilej, ponieważ w ten sposób może zdecydować, na co przekazana zostanie część środków publicznych, jakimi dysponuje Minister Finansów. 1 proc. podatku nie można mylić z darowizną, bo są to pieniądze, które i tak zostaną rozdysponowane. Podatnik może jednak zdecydować do kogo konkretnie trafią.
>>>"Świadoma Mama" w Zielonej Górze
Wybierać możemy spośród organizacji pożytku publicznego. Co to znaczy? Do OPP należą organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną i otrzymały status OPP z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego do 30 listopada roku podatkowego (w tym przypadku do 30 listopada 2017 roku). Organizacje te muszą działać w sferze pożytku publicznego nieprzerwanie od co najmniej dwóch lat. O status OPP mogą się starać również osoby prawne i jednostki organizacyjne kościoła katolickiego oraz kluby sportowe, których działalność nie jest prowadzona w celu osiągnięcia zysków.
Jednak aby organizacja mogła otrzymywać 1 proc. podatku, musi spełniać dodatkowe warunki. Stowarzyszenia, fundacje czy kluby sportowe, które otrzymują już wsparcie z 1 proc. podatku, muszą co roku składać sprawozdanie merytoryczne oraz finansowe ze swojej działalności do odpowiednich urzędów. Zawierają w nim informacje m.in. o tym, na co przekazywane są środki pochodzące z 1 proc.
Jak podaje Ministerstwo Finansów, w rozliczeniach za 2016 rok na przekazanie 1 proc. podatku dochodowego na organizacje pożytku publicznego zdecydowało się 13,6 mln osób, czyli połowa ogólnej liczby podatników. Łączna kwota przekazana na OPP w ramach 1 proc. za 2016 r. wyniosła 660,2 mln złotych. Pieniądze te otrzymało ponad 8 tys. organizacji w całej Polsce. Największe wsparcie, 148 935 303,55 zł, trafiło do Fundacji Dzieciom "Zdążyć z pomocą".
1 proc. podatku możemy przekazać również na organizacje z Zielonej Góry. Prezentujemy dziesięć przykładowych OPP o różnym charakterze działalności z Zielonej Góry, które czekają na wsparcie od podatników.
STOWARZYSZENIE "NASZE DZIECI"
Stowarzyszenie zostało założone w 2000 roku i wspiera wychowanków Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Zielonej Górze. Organizuje m.in. wypoczynek wakacyjny i zimowy, funduje stypendia na najzdolniejszych uczniów i finansuje naukę języków obcych.
http://www.naszedzieci.zgora.pl/
STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
Stowarzyszenie działa już od kilkunastu lat i zrzesza ok. 50 rodzin. Celem tej organizacji jest pomoc osobom niepełnosprawnym, szczególnie z Zespołem Downa, we wszelkich aspektach życia. Stowarzyszenie organizuje zajęcia terapeutyczne, rehabilitację oraz zajęcia edukacyjne.
"FUNDACJA FALUBAZ POMAGA"
Fundacja działa przy klubie sportowym Falubaz Zielona Góra. Jej zadaniem jest przede wszystkim angażowanie kibiców i osób związanych ze sportem do pomocy osobom potrzebującym.
http://zuzel.falubaz.com/fundacja
LUBUSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ KOBIET BABA
Organizacja stoi na straży poszanowania praw kobiet. BABA wspiera je na wszystkich polach ich działalności i aktywności. Stowarzyszenie przeciwdziała również przemocy domowej wobec kobiet i pomaga jej ofiarom.
http://baba.org.pl/
ZIELONOGÓRSKI KLUB SPORTOWY "GWARDIA"
Klub działa od 1948 roku. Obecnie w klubie prowadzone są dwie sekcje: strzelecka oraz bokserska i kickboxingu. wychowanką klubu jest m.in. Sylwia Bogacka, srebrna medalista z IO w Londynie w 2012 r.
zksgwardia.blogspot.com
BIEGUSY-STOWARZYSZENIE CHORYCH NA STWARDNIENIE ROZSIANE
Organizacja zajmuje się niesieniem pomocy osobom cierpiącym na stwardnienie rozsiane. Organizuje dla swoich podopiecznych zajęcia z hipoterapii, rehabilitacji ruchowej i krioterapii. Co roku organizuje turnusy rehabilitacyjne w Polsce i za granicą.
http://www.biegusy.zgora.pl/
ALTERNATYWA ZIELONOGÓRSKA
Organizacja działa na rzecz zwierząt i poprawy ich losu. Pomaga w ich leczeniu oraz adopcji. Prowadzi również program sterylizacji kotów wolno żyjących i chipowanie bezdomnych zwierząt.
STOWARZYSZENIE "DAMY RADĘ'
Stowarzyszenie wspiera wszelkie inicjatywy społeczne i administracyjne, których celem jest poprawa sytuacji dzieci i młodzieży. Prowadzą programy edukacyjne, sportowe, terapeutyczne.
"INICJATYWA DLA ZWIERZĄT"
Organizacja stoi na straży przestrzegania praw zwierząt. Pomaga również w adopcji bezdomnych czworonogów. Wolontariusze pomagają również koniom, świniom, bocianom, a nawet bobrom.
CARITAS DIECEZJI ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ
Caritas to jedna z najstarszych organizacji prospołecznych w Polsce. Wspiera osoby potrzebujące, w tym dzieci z ubogich rodzin, bezdomnych, osoby starsze i schorowane.
http://www.caritaszg.pl/
Więcej organizacji z listy OPP znajdziecie pod tm adresem.