Triduum Paschalne: Co to jest? Znaczenie Triduum Paschalnego

i

Autor: CC Wikipedia.pl / Pko Triduum Paschalne: Co to jest? Znaczenie Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne: Co to jest i kiedy się zaczyna? Znaczenie Triduum Paschalnego dla katolików

2022-04-13 13:50

Triduum Paschalne: Co to jest i jakie ma znaczenie dla katolików? Jak będzie wyglądać Triduum Paschalne w czasach pandemii koronawirusa? W tym artykule odpowiemy wam na najważniejsze pytania związane z najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym rzymskich katolików. Dlaczego dla chrześcijan Triduum Paschalne ma tak ogromne znaczenie? Wszystko co powinniście wiedzieć o okresie tuż przed Wielkanocą znajdziecie na se.pl.

Spis treści

  1. Triduum Paschalne - co to jest?
  2. Triduum Paschalne - kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa? 

Triduum Paschalne - co to jest?

Czym jest Triduum Paschalne? Poznaj jego znaczenie

Triduum Paschalne poprzedza Wielkanoc 2022 , która w tym roku wypada 17 kwietnia. Często słyszymy, że Wielki Tydzień i jego poszczególne elementy mają kluczowe znaczenie dla rzymskich katolików. Pozostaje pytanie - dlaczego tak jest? W dużym skrócie chodzi o celebrację misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Historyczne źródła wskazują, że pierwsze wzmianki o celebracji Wielkiego Tygodnia pochodzą z IV wieku. Obecnie używana nazwa, Triduum Paschalne, pojawiła się w pierwszej połowie XX wieku, a konkretniej w 1924 r.

Przeczytaj koniecznie: Święconka. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką? Te pokarmy muszą się w nim znaleźć! [LISTA]

Triduum Paschalne - kiedy się zaczyna? Do kiedy trwa? 

Kiedy zaczyna się Triduum Paschalne? Takie są etapy wydarzenia

W kościele katolickim Triduum Paschalne rozpoczyna się wieczorną Mszą Świętą w Wielki Czwartek (tzw. msza Wieczerzy Pańskiej), kończy zaś nieszporami Niedzieli Wielkanocnej. Wielki Czwartek obchodzony jest przez chrześcijan jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa ważnych sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. W Polsce w katedrach odprawiana jest wówczas niezwykle uroczysta Msza Święta, sprawowana w godzinach porannych przez biskupa diecezjalnego wraz z prezbiterami. Znana jest pod nazwą Mszą Krzyżma, gdyż w trakcie święcone są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń: podczas chrztu, bierzmowania, sakramentu kapłaństwa oraz przy namaszczeniu chorych.

Przeczytaj koniecznie: Życzenia dla księży na Wielki Czwartek 2022: Czego życzyć kapłanowi? Zobacz najlepsze życzenia dla księdza

Drugi jest Wielki Piątek. To czas zadumy i skupienia i postu ścisłego. Tego dnia rzymscy katolicy wspominają zbawczą mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Centrum tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej, nie ma Mszy Świętej. Co ciekawe - ołtarz jest tego dnia obnażony. Nie znajdziemy na nim krzyża, kwiatów, świeczników i obrusów. Chrześcijanie z pewnością będą obserwować Drogę Krzyżową z udziałem papieża Franciszka z Watykanu. Z powodu pandemii koronawirusa, będzie odprawiana bez wiernych. 

Czytaj też: Święcenie Pokarmów. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy

W Wielką Sobotę chrześcijanie czuwają przy grobie Pańskim, rozważając mękę. Ołtarz pozostaje obnażony, podobnie jak dzień wcześniej. Popularny jest także zwyczaj odwiedzania symbolicznych grobów Pańskich w kościołach, a część z nas odwiedzi także groby bliskich osób na cmentarzach. Formalnie Wielka Sobota posiada tylko teksty liturgii godzin, nie ma natomiast formularza mszy, a liturgia wigilii paschalnej. W Polsce rozwinęła się również tradycja święcenia pokarmów. W tym roku z uwagi na szalejącego koronawirusa wielu zrezygnuje z zaniesienia koszyczka do świątyni. Wyżej znajdziecie treść modlitwy, która umożliwi dokonanie tego obrzędu w domu.

Niedziela Wielkanocna to dla katolików dzień pełen radości. Tego dnia chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa Chrystusa, który miał powstać z martwych i zbawić świat. Jest to kulminacyjny moment roku liturgicznego.

Zobacz koniecznie w naszej galerii, co włożyć do koszyczka ze święconką - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Biała kiełbasa: Jak upiec wielkanocny przysmak? Zobacz niezawodny przepis Beszamel.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki