ESKA Music Tour w Żaganiu. Wystąpi plejada gwiazd!
To będzie niezapomniana atrakcja na zbliżające się Mikołajki. 6 i 7 grudnia na Podzamczu Pałacu Książęcego w Żaganiu odbędzie się kolejny koncert w ramach trasy ESKA Music Tour. Na scenie pojawią się wielkie gwiazdy polskiej muzyki:
- 6.12 (piątek) wystąpi DJ Radia ESKA, Cleo i ECHA
- 7.12 (sobota) wystąpi Ikarus Feel oraz Tymek
Wstęp na koncerty jest bezpłatny!
Cleo
Ikarus Feel
Tymek
Żagań – miasto o wielu obliczach
Tuż nad brzegami Bobru, na południowym krańcu województwa lubuskiego, położone jest miasto, którego oblicza zaskoczą odwiedzającego. Żagań, ponieważ właśnie o nim mowa, dominuje w tej części Polski pod względem ilości zabytków, które warto zobaczyć.
Nad miastem góruje monumentalny barokowy pałac, będący sercem rozległego założenia pałacowo-parkowego. Budowę pałacu rozpoczęto ok. 1630 roku, z inicjatywy Albrechta von Wallensteina. Obecny wygląd nie jest pierwotny. Ten zawdzięczamy księżnej Dorocie, za jej czasów pałac został poddany przebudowie i gruntowej renowacji. To był okres rozkwitu Żagańskiej rezydencji. Inspiracją dla stworzenia żagańskiego układu parkowego był Park Mużakowski, wykreowany przez przyjaciela księżnej, Hermanna von Pückler-Muskau. W całym Żaganiu można odnaleźć ślady rodziny książęcej, która ukształtowała historyczne oraz sakralne oblicze miasta.
Księżna była fundatorką zespołu szpitalnego św. Doroty, który obecnie stanowi siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, a ze względu na swój wyjątkowy wygląd nazywany jest „żagańskim Hogwartem”. Pięknie odremontowany obiekt zachwyca przestrzenią i nowoczesnym designem.
Z rodziną książęcą związana jest również historia wieży dawnego kościoła ewangelickiego. W krypcie pod wieżą pochowano protestanckich członków rodziny. Wieża zwieńczona ażurową iglicą została wyremontowana i obecnie pełni funkcję wieży widokowej (najwyższej w regionie). Liczy 218 schodów. Nie są one najłatwiejsze do pokonania, ale widok z góry wynagradza turystom poniesiony trud.
Wspominając o sakralnym obliczu miasta nie sposób pominąć perły na skalę europejską – posiadającego status Pomnika Historii, Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego. W swych wnętrzach skrywa on między innymi bibliotekę o wyjątkowym XVIII-wiecznym wystroju i unikatowym pod względem akustycznym sklepieniu szeptanym, dzięki któremu szept jest wyraźnie słyszalny po obu stronach pomieszczenia.
Kolejne oblicze Żagania nawiązuje do jego wojskowych tradycji. Nie bez powodu miasto nazywane jest pancerną stolicą Polski. Swą siedzibę ma tutaj 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Przed koszarami na skwerze Czołgisty można z bliska zobaczyć czołgi: T-72, T-55, T-34-85 i M-36 Jackson. Znajduje się tu również Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych. Do dyspozycji zwiedzających pozostaje ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
Z wojskiem związana jest również historia najsłynniejszej ucieczki z obozu jenieckiego. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z terenu obozu Stalag Luft 3 uciekło 76 pilotów. Tylko trójce udało się odzyskać wolność, pozostałych 73 schwytano, 50 z nich rozstrzelano. Historia żagańskiej ucieczki inspirowała pisarzy i filmowców. W 1963 roku powstał słynny film „The Great Escape” ze Stevem McQueenem w roli głównej. Makietę sektora północnego Stalagu, ekspozycje poświęcone obozom oraz replikę baraku jenieckiego można dziś zobaczyć w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
Filmowe oblicze miasta to nie tylko „The Great Escape”. Żagańskie plenery można oglądać w pierwszej serii serialu „Czterej pancerni i pies” oraz w filmie „Potem nastąpi cisza” Janusza Morgensterna.
Z miastem związana jest również postać słynnego niemieckiego matematyka i astronoma Johannesa Keplera, który dwa ostatnie lata życia spędził w Żaganiu. Zawdzięczamy mu kosmiczne oblicze miasta. Jego obecność upamiętnia nie tylko pomnik postawiony w samym centrum, ale również rozległy plenerowy układ planetarny stworzony w 450. rocznicę urodzin uczonego oraz jeden z licznych żagańskich murali. Zachęcamy do osobistego odwiedzenia Żagania, odszukania wszystkich murali oraz odkrycia pozostałych tajemnic najpiękniejszego miasta w regionie.
Zobacz stronę miasta na Facebooku >>> Lubię Żagań
Materiał Sponsorowany