Wokalista uratowany! Lekarze wycięli z jego tętnicy guz

i

Autor: Shutterstock; Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze pochwalili się udaną operacją wokalisty musicalowego

Świetne wieści

Wokalista uratowany przez lekarzy z Zielonej Góry! Wycięli mu guz

2023-03-14 21:59

Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze pochwalili się udaną operacją wokalisty musicalowego, którego personalia nie są jednak znane. U mężczyzny wykryto przyzwojaka, czyli guza nowotworowego, który znajdował się w tętnicy szyjnej pacjenta. Artyście groziła zmiana barwy głosu lub pojawienie się chrypki, a w skrajnym przypadku nawet udar mózgu.

Udany zabieg wokalisty musicalowego. Operowali go lekarze z Zielonej Góry

Wokalista musicalowy, którego personalia nie są znane, przeszedł w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze operację usunięcia guza z tętnicy szyjnej. Jak informują medycy, przyzwojak to guz nowotworowy wywodzący się z ciałek przyzwojowych. Jednym z miejsc, w których się rozwija, jest kłębek tętnicy szyjnej, czyli tam, gdzie dzieli się ona na tętnicę wewnętrzną i zewnętrzną. Tętnica szyjna wewnętrzna jest jedną z czterech tętnic, które doprowadzają krew do mózgu. Zatem już sama lokalizacja przyzwojaków jest niebezpieczna w kontekście leczenia operacyjnego. Taki zabieg może się kończyć udarem mózgu. - Głos był dla tego mężczyzny bardzo ważny. W tym przypadku guz nie tylko prawie całkowicie obrastał tętnicą szyjną wewnętrzną doprowadzającą krew do mózgu, ale także ściśle przylegał do nerwu błędnego, a jego uszkodzenie doprowadziłoby do zmiany barwy głosu, a nawet chrypki. Przede wszystkim obawialiśmy się powikłań neurologicznych w postaci udaru mózgu, ale również istotne było właśnie zachowanie barwy głosu pacjenta - mówi dr hab. n. med. Łukasz Dzieciuchowicz, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w szpitalu w Zielonej Górze.

Jak informuje zielonogórska placówka, obok chirurga naczyniowego olbrzymi wkład w zabieg mieli radiolog interwencyjny dr n. med. Bartosz Żabicki oraz chirurg głowy i szyi dr hab. n. med. Paweł Golusiński, prof. UZ i kierownik Klinicznego Oddziału Otorynolaryngologii.

Sonda
Czy osoby chorujące na nowotwory mogą liczyć w Polsce na wystarczającą opiekę?
Janusz Weiss nie żyje. Legendarny dziennikarz miał 74 lata
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki