O dotację na utworzenie miejsc pracy w spółdzielni socjalnej lub przedsiębiorstwie społecznym mogą starać się w tej edycji przede wszystkim osoby długotrwale bezrobotne.
- Czyli takie, które nie pracowały co najmniej 12 miesięcy lub – w przypadku osób do 25 roku życia – jest to okres sześciu miesięcy. Warto zaznaczyć, że nie muszą być to osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy. Mogą one po prostu być bierne zawodowo i tak naprawdę swój stan długotrwałego bezrobocia potwierdzają nam zaświadczeniem z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o okresach nieskładkowych – mówi w rozmowie z Radiem ESKA Agata Fogel, specjalista do spraw rekrutacji w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze.
Projekt potrwa trzy lata, łącznie utworzonych może zostać 168 miejsc pracy. Osoby, które chcą otworzyć społeczny biznes wraz z dofinansowaniem powinny zgłosić się do ośrodka w Zielonej Górze, pierwszy nabór już trwa. Pierwsza w tym projekcie Komisja Oceny Wniosków zbierze się w kwietniu.
Oprócz dotacji na utworzenie miejsca pracy przedsiębiorstwa społeczne i spółdzielnie mogą liczyć także na wsparcie pomostowe. Utworzone miejsca pracy powinny utrzymać się na rynku pracy przez co najmniej półtora roku.